Cellulit – czym jest i w jaki sposób z nim walczyć

Każdy najprawdopodobniej słyszał w życiu słowo cellulit. Zamienne określenia to skórka pomarańczowa oraz lipodystrofia. Czym właściwie jest i jak się objawia cellulit? Jest to odkładanie się tkanki tłuszczowej w niewłaściwym rejonie, jak również w niewłaściwej formie. W wyniku tego, skóra w miejscu występowania cellulitu jest mocno pofałdowana. Cellulit stanowi problem natury estetycznej dla wielu kobiet. Według wybranych szacunków, nawet 90 procent z nich musi mieć problem ze skórką pomarańczową.

Komu grozi występowanie cellulitu?
Wśród społeczeństwa funkcjonuje przekonanie, że pojawienie się cellulitu grozi zdecydowanie najczęściej kobietom otyłym. Jest to jednak nieprawda, dlatego, że może on występować tak samo u osób z otyłością, jak i u tych całkiem szczupłych. Chociaż lipodystrofia nieczęsto pojawia się w okresie dojrzewania, to jednak z tego powodu cierpią zarówno młode jak i starsze kobiety.

Jak pozbyć się cellulitu?
Podstawą w walce ze skórką pomarańczową jest prowadzenie zdrowego i aktywnego trybu życia. Co jest ważne? Zapewne nikogo nie zaskoczy, że przede wszystkim są to odpowiednia dieta oraz zwiększona aktywność fizyczna. Te obydwa czynniki są zdecydowanie niezbędne, jeśli chcemy zachować skórę w dobrym stanie. Jeżeli chodzi o dietę, to najważniejszym jej składnikiem, jest, w tym przypadku, błonnik.

Poza tym, poza odpowiednim odżywianiem i aktywnością fizyczną, warto byłoby jednocześnie odpowiednio pielęgnować skórę. Systematyczne balsamowanie ciała spowoduje, że prawdopodobnie uda się uniknąć powstania cellulitu, albo pozbyć się go, jeżeli już zdążył się wytworzyć.

Bardziej zaawansowane metody walki z cellulitem.
Czasami może się zdarzyć tak, że pomimo stosowania dopasowanej diety, systematycznych treningów oraz nawilżania i natłuszczania skóry, nadal nie wiesz jak możesz pozbyć się cellulitu. Jeśli nic nie daje rezultatów, trzeba sięgnąć po bardziej inwazyjne sposoby.

Istnieje co najmniej kilka zabiegów wykonywanych przez kosmetyczki lub też przez lekarzy. Jednym z nich jest endermologia. Procedura ta ma na celu wzmocnienie skóry, jak również pozbycie się obrzęku podskórnego.

Aby zlikwidować cellulit stosuje się także ultradźwięki. Zabiegi podczas których się je wykorzystuje polegają na usuwaniu cząsteczek tłuszczowych.

Kolejny zabieg to mezoterapia. Procedura ta polega na iniekcyjnym wprowadzeniu do skóry specjalnych substancji. Warto zauważyć, że tę metodę stosuje się jedynie w połączeniu z innymi sposobami walki z cellulitem.

Także laser jest nierzadko wykorzystywany do poprawienia stanu skóry. Dzięki procedurom laserowym skóra staje się bardziej elastyczna i wolna od niechcianego cellulitu.
Zabiegi mogą skutecznie zlikwidować cellulit, jednak dobrze jest pamiętać o ich ograniczeniach. Ich główną wadą jest raczej wygórowana cena.