Domowe sposoby walki z trądzikiem

Trądzik jest zmorą tysięcy nastolatków oraz osób dorosłych. W dzisiejszych czasach można leczyć go różnymi metodami, z których największą popularnością cieszą się oczywiście kosmetyki, leki i suplementy diety. Warto jednak od czasu do czasu pozwolić skórze i żołądkowi odpocząć i spróbować powalczyć z tą przykrą dolegliwością sprawdzonymi domowymi metodami.

Walcząc z bakteriami
Za tworzenie się ropnych wyprysków odpowiedzialne są bakterie, które namnażają się w zatkanych nadmiarem łoju porach. Żeby więc nie dopuścić do pojawiania się uciążliwych pryszczy, dobrze jest wypróbować maseczkę czosnkową. Jej zapach jest co prawda bardzo nieprzyjemny, jednak czosnek wykazuje wspaniałe właściwości antybakteryjne i – przede wszystkim, nie uczula, zatem będzie dobry dla każdego. Aby przygotować maseczkę potrzebna jest jedna główka czosnku, którą, po wcześniejszym rozgnieceniu, nakłada się na całą twarz, omijając okolice oczu. Zmywa się ją następnie letnią wodą po upływie 20 minut, a na buzię nakłada się lekki krem nawilżający lub matujący.

Drożdże do picia
Na trądzik dobrze działa też picie drożdży rozpuszczonych w gorącej wodzie. Kluczową zasadą jest w tym przypadku, by drożdże zostały rozpuszczone we wrzątku, ponieważ przed wypiciem muszą być one martwe. Martwe drożdże są bowiem doskonałym źródłem witamin z grupy B, których niedobór często prowadzi do nieprawidłowości gospodarki hormonalnej i tworzenia się niedoskonałości i wyprysków na skórze. W przypadku, gdy drożdże zostaną rozpuszczone w wodzie zbyt chłodnej, będą wówczas pobierać witaminy i składniki mineralne z przewodu pokarmowego, dodatkowo pogarszając kondycję skóry. Przygotowaną mieszankę drożdży z wodą trzeba pić każdego dnia po jednej łyżce rano i wieczorem.

Peeling z soli
Efektywną walkę z trądzikiem ułatwia również systematyczne wykonywanie peelingów, które złuszczają martwy naskórek i chronią przed zatykaniem porów. Domowy peeling można przygotować z łyżki stołowej soli oraz odrobiny żelu do mycia twarzy lub kremu nawilżającego. Składniki peelingu należy dobrze wymieszać i nałożyć na twarz. Następnie należy wykonywać masaż twarzy okrężnymi ruchami przez około 2-3 minuty, uważając, by nie dostała się ona do oczu, ust i nosa. Po peelingu twarz myje się letnią wodą i wklepuje się w nią krem matujący.

Mleko do przemywania
Warto również pamiętać o przemywaniu twarzy w ciągu dnia. Jest to niezwykle ważne głównie w przypadku wszystkich, których skóra wykazuje tendencje do nadmiernego błyszczenia się. Buzię można przecierać mieszanką złożoną z kilku łyżek mleka z dodatkiem łyżeczki gałki muszkatołowej. Mikstura taka ma działanie łagodzące oraz ściągające, w związku z tym pomaga również niwelować niedoskonałości i ropne wypryski i łagodzić ból związany z ich pojawianiem się na twarzy.