Nowotwór piersi – profilaktyka i leczenie

Nowotwór piersi to bardzo śmiercionośny nowotwór będący najczęstszą wśród kobiet przyczyną śmierci związanych z dolegliwościami nowotworowymi. Jego należycie wczesne wykrycie daje natomiast perspektywę na skuteczne wyleczenie, z tego powodu tak istotna jest profilaktyka.

Przeciwdziałanie rakowi piersi
Zaleca się, aby każda kobieta bez wyjątku, która znajduje się powyżej 20 roku życia, w samodzielny sposób i z zachowaniem odpowiedniej regularności, kontrolowała swoje piersi. W odniesieniu do kobiet w wieku rozrodczym, takie oględziny najwłaściwiej jest wykonywać 2-3 dni po tym jak zakończy się menstruacja, natomiast odnośnie kobiet po menopauzie samobadanie piersi powinno się wykonywać raz w miesiącu, najwłaściwiej w ściśle ustalonym terminie (np. 1-ego lub 10-tego dnia miesiąca).

Samokontrola pod względem rychłego rozpoznawania nowotworu piersi bazuje nie wyłącznie na sprawdzeniu czy nie pojawiły się anomalie pod postacią zauważalnych wypukłości bądź zmiany w barwie skóry piersi czy też brodawki, ale również czy węzły chłonne pod pachami nie powiększyły się albo także czy po uciśnięciu brodawki nie wydziela się z niej krwawa bądź surowicza wydzielina. Te wszystkie anomalie mogą być skutkiem nowotworu piersi i z tej przyczyny ich rychłe wykrycie zwiększa szanse na powodzenie w leczeniu.

Z wyłączeniem standardowego, indywidualnego badania piersi można wyodrębnić również badanie USG piersi i mammografię. Badanie USG doradzane jest młodym kobietom pomiędzy 25, a 40 rokiem życia i należy je przeprowadzać raz na 2 lata. Jest tak dlatego, że piersi u młodych kobiet składają się szczególnie z tkanki gruczołowej co uefektywnia badanie ultrasonografem. Natomiast mammografia (czyli prześwietlanie piersi przy pomocy promieni rentgenowskich) powinna być wykonywana przez kobiety po 40 roku życia, ze względu na fakt, że wówczas piersi kobiety składają się w tym momencie już przede wszystkim z tkanki tłuszczowej. Mammografię również powinno się przeprowadzać co najmniej raz na 2 lata by w porę namierzyć wszystkie anomalie.

Leczenie nowotworu piersi
Jeśli podczas któregokolwiek z badań okaże się, że w piersiach wytworzyły się zmiany nowotworowe, ważne jest wykorzystanie odpowiedniej metody kuracji. Zależy ona nie wyłącznie od stadium dojrzałości, ale dodatkowa od rodzaju nowotworu. Najbardziej kluczowe z nich to leczenie operacyjne, chemioterapia i radioterapia.

Najbardziej rozpowszechnioną metodą terapii raka piersi jest leczenie operacyjne. Jego efektywność szacuje się na mniej więcej 70%. W przypadku odpowiedniej dokładności operacji oraz optymalnie wcześnie wykonanego zabiegu można spodziewać się, że nie będzie powikłań oraz przerzutów, co spotęguje prawdopodobieństwo na przeżycie w przeciągu 5 lat po operacji.

Chemioterapia, czyli leczenie raka piersi za pomocą optymalnie skonfigurowanych substancji przeciwnowotworowych może być stosowana na różnych etapach choroby. Co najważniejsze znajduje ona wykorzystanie przed operacją (chemioterapia przedoperacyjna) w sytuacji kiedy anomalia nowotworowa jest duża (powyżej 5 centymetrów), a komórki nowotworowe pojawiły się także w węzłach chłonnych. Po drugie, wykorzystuje się ją również jako uzupełnienie po leczeniu chirurgicznym (chemioterapia uzupełniająca). Ma ona wtenczas przeznaczenie zniszczenie komórek nowotworowych, które znalazły się w innych narządach. Chemioterapię wykorzystuje się dodatkowo przy kuracji zaawansowanego stadium nowotworu piersi z potężnymi przerzutami. Ma to na celu zmniejszenie niebezpieczeństwa powiększania nowotworu i przedłużenie życia.

Radioterapia natomiast bazuje na napromieniowaniu miejsca, gdzie też mieścił się nowotwór, ale również okolic węzłów chłonnych. Stosuje się w tym celu promieniowanie jonizujące. Radioterapia to technika leczenia nowotworu piersi w sytuacji raka inwazyjnego, który spowodował konieczność wykorzystania mastektomii lub też podczas gdy istnieje znaczne ryzyko wznowienia nowotworu w związku z obecnością komórek nowotworowych w co najmniej 4 węzłach chłonnych.