Zdrowa dieta

Zdrowa dieta, czy jak kto woli zdrowe odżywianie to złoty środek do długiego życia w dobrym zdrowiu. Aby przez długie lata czuć się krzepko i wyglądać zdrowo, to już w dzieciństwie wypada wykształcić w sobie niektóre przyzwyczajenia. Naturalnie mowa tutaj o odżywianiu, ale także o wysiłku fizycznym i innych warunkach, które określają zdrowie.

Skoncentrujmy się natomiast na diecie. Jaka powinna być zdrowa dieta? Zapewne powinna być kompatybilna z powszechnie znanymi zaleceniami, które zostały uformowane i upowszechnione przez osoby zajmujące się zdrowiem, ale i technologią żywienia, przede wszystkim dietetycy. Owi specjaliści niegdyś sporządzili piramidę żywieniową, która to do dnia dzisiejszego jest podstawową poradą dzięki której w optymalny sposób możemy zarządzać naszą dietą.

Piramida żywieniowa precyzuje jakie produkty powinny znaleźć się na naszych talerzach systematycznie, a jakie tylko okazjonalnie.

Na samym spodzie piramidy pojawiają się produkty zbożowe, nieco wyżej warzywa, owoce, następnie nabiał, na przed ostatnim miejscu piramidy znajdują się: mięso, ryby, warzywa strączkowe bogate w białko oraz jaja. Na najwyższym stadium piramidy żywieniowej mieszczą się tłuszcze. Zgodnie z prezentowaną piramidą nasze żywienie powinno w głównej mierze opierać się o artykuły zbożowe. Zdecydowanie powinniśmy wystrzegać się tłuszczy, zwłaszcza tych wielonienasyconych.

Zdrowa dieta, to dieta zasobna w płyny oraz błonnik pokarmowy. Mieszanina tych dwóch rzeczy umożliwia oczyszczenie przewodu pokarmowego ze zalegających pokarmów, przy tym podkręci tempo przemiany materii.

Nie zapominajmy, że złotym środkiem do zwycięstwa jest umiarkowanie i rozsądek.