Cellulit – jakie są jego przyczyny?

Skórka pomarańczowa to problem tysięcy kobiet. Nie jest on niebezpieczny dla zdrowia, jednak stanowi dla wielu kobiet przyczynę zmartwienia ze względu na niezbyt ładny wygląd.

Przyczyny formowania się cellulitu
Jednym z najczęstszych powodów wystąpienia cellulitu, który nazywany jest również skórką pomarańczową, jest znikoma aktywność fizyczna. Wiele kobiet, bo to ich najczęściej dotyczy cellulit, spędza długie dnie siedząc. Jest to prosta droga do pojawienia się się skórki pomarańczowej. Często pojawia się wtedy cellulit na udach czy biodrach, lecz również na ramionach, a czasami na pośladkach. Dlatego właśnie, aby uniknąć cellulitu dobrze jest się regularnie ruszać. W przypadku wykonywania pracy, która wymaga od nas, aby przez większość czasu siedzieć przy biurku, opłaci się zarezerwować jakiś czas, po to, aby po pracy pobiegać, czy też popływać.

Przyczyn pojawienia się się cellulitu jest bardzo dużo. Dlatego też, cellulit jest tak częstym zjawiskiem. Okazuje się, że cellulit może powodować nadmiar tkanki tłuszczowej. Z jednej strony z tego względu, że u osób z otyłością obecnych jest więcej komórek tłuszczowych, a z drugiej strony, zmniejsza ona zdecydowanie cyrkulację krwi. Nie oznacza to jednak, że u osób nieotyłych cellulit się nie pojawia.

Ponadto, dla cellulitu istotne jest również jaką dietę stosujemy. Bardzo ważne jest, aby była ona bogata w błonnik. Pokarmy jakie powinno się spożywać walcząc z cellulitem, to przede wszystkim takie, w których jest niewiele węglowodanów oraz tłuszczy. Dodatkowo, jeżeli chcemy uniknąć pojawienia się się cellulitu, warto zredukować palenie papierosów.

Powodem formowania się się cellulitu może być również nieprawidłowe krążenie. Może być ono spowodowane na przykład przez zaznaczoną już wcześniej nadwagę, jednak nie tylko przez nią. Co ciekawe, nieprawidłowe krążenie w dolnej partii ciała wywoływane jest także przez płaskostopie. Stąd też wiadomo, że istnieje związek pomiędzy płaskostopiem a cellulitem. Płaskostopie pojawia się zwykle już w dzieciństwie, i to wtedy powinno się je zwalczać, aby uniknąć walki z cellulitem w dorosłym życiu.

Dodatkowo, cellulit na udach, ramionach, czy jakiejkolwiek innej części ciała, może być efektem zaburzeń hormonalnych. Uważa się, że pojawia się on, jak dochodzi w organizmie do znacznych wahań poziomu estrogenów. Z tego względu, tak powszechnie skórka pomarańczowa występuje u kobiet czy to w okresie przekwitania, albo też zaraz po ciąży. Jest to konsekwencją wahań hormonalnych które mają miejsce w tych obydwu sytuacjach. W momencie, kiedy żadne amatorskie metody nie przynoszą wyczekiwanych rezultatów, należy zwrócić się o wskazówkę do specjalisty, ponieważ źródłem cellulitu jest wówczas prawdopodobnie nieprawidłowo działający układ hormonalny.