Jak dbać o zdrowie?

Sprawy naszego zdrowia są dla większości z nas bardzo ważne. Co prawda są jeszcze ludzie, którzy tłumacząc się brakiem czasu, nie przywiązują do tego żadnej wagi, ale świadomość prozdrowotna jest coraz większa, więc i działania w kierunku zachowania dobrej kondycji zdrowotnej są coraz częstsze. Ktoś zapyta, jak dbać o zdrowie? Najprościej rzecz ujmując, należy się badać. Morfologia krwi wykonana choćby raz w roku już nam pokaże, czy podstawowe parametry krwi w naszym organizmie znajdują się w normie.

Co prawda samo badanie krwi to za mało żeby sprawdzić stan naszego zdrowia, ale dobre i to. Dobrze jest wykonywać od czasu do czasu badania ultrasonograficzne brzucha, piersi, czy dróg rodnych. Panie u ginekologa a panowie u urologa też powinni się pokazywać. To takie podstawy. Jeżeli już coś boli, coś się dzieje, wtedy lekarze z reguły kierują na badania różnego typu, ale tak zapobiegawczo i profilaktycznie, warto sobie takie najprostsze badania wykonywać. Wielu lekarzy twierdzi, że prawie wszystko można wyleczyć, jeżeli jest wcześnie wykryte. Wiele chorób daje objawy dopiero w późnej fazie rozwoju a na początku nic się nie dzieje, więc badania w takiej sytuacji mogą wychwycić nieprawidłowości, które nie powodują jeszcze dolegliwości bólowych.

Profilaktyka to podstawa i warto o tym pamiętać. Naturalnie mnóstwo osób twierdzi, że lekarze rodzinni, czy pierwszego kontaktu nie są przychylnie nastawieni do wypisywania skierowań na badania jeżeli pacjent nie zgłasza żadnych kłopotów. Warto jednak zwracać lekarzom uwagę na profilaktykę, o której tak szeroko w mediach się mówi. Problemem są również kolejki do specjalistów, ponieważ nie każde badanie może zostać zlecone przez lekarza rodzinnego. Jeżeli nasza sytuacja finansowa na to pozwala, może należy zastanowić się nad wizytą i wykonaniem badań odpłatnie. Są to koszty, ale czy na zdrowiu warto oszczędzać? To trudne kwestie, tym bardziej, że koszt wizyty oraz badania to często spory wydatek. Wszystko musimy wyważyć. Morfologia krwi czy badanie krwi to jednak nie jest aż tak wiele, i choćby raz na jakiś czas można sobie na to pozwolić. Oprócz monitoringu, pożądane jest zadbanie o zdrowie we własnym zakresie. Przede wszystkim ruch, aktywność fizyczna, spacer na świeżym powietrzu to już coś albo zamiast samochodu, rower lub pieszo choćby kilka przystanków.

To wszystko jest ważne. Unikanie stresu to kolejna rzecz, o której trzeba pamiętać. Stres jest przyczyną wielu chorób i o tym wszyscy wiemy. Dbanie o swój komfort psychiczny w miejscu pracy i w domu to fundament naszego zdrowia. Następnie dieta. Na temat żywienia można pisać książki. Jeżeli nie chcemy stosować specjalistycznych diet, zrezygnujmy chociaż z tego, co nam szkodzi a możemy się bez tego obejść. Przykładowo rzucenie palenia, czy ograniczenie spożywania alkoholu to dobry pierwszy krok ku poprawie stanu zdrowia. Mniej słodyczy i słodkich napojów na rzecz owoców, warzyw i wody mineralnej przyniesie nam tylko korzyść. Naturalnie każdy z nas jest inny i dobierając dietę musimy zwrócić uwagę wiele rzeczy np. alergie i nasze możliwości. Dlatego kontakt z dietetykiem może być dobrym rozwiązaniem. Zdrowie i jeszcze raz zdrowie. Pamiętajmy o tym.